TURK FATİH TUTAK

Son dönemde en çok konuşulan restoranlardan biri şef Fatih Tutak’ın Bomonti’de açtığı Turk oldu. Yurt dışında deneyim kazanan şef Tutak, Türk mutfağının değerlerini, modern bir anlayışla ve titizlikle yarattığı restoranında yaşatıyor. Bulunduğumuz coğrafyanın bize sunduğu malzemelerin kıymetini biliyor Tutak. Örneğin mantarı Kastamonu ve Trakya’dan, mısır ununu ise Giresun’dan alıyor. Türk mutfağına dair ufkunuzu genişletecek bu mekanı siz de mutlaka keşfedin.

 

SPONSORLAR

hellmans_logo_sponsor


SIKÇA SORULAN SORULAR

- 18 yıldır düzenlenen Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri ile şehrin yeme-içme dünyasının en iyi mekanlarını ve sektörün yetenekli şeflerini destekliyoruz. Time Out’un global prensiplerini dikkate alarak gerçekleştirdiğimiz geleneksel etkinliğimiz, şehrin yeme-içme sahnesine değer katmayı sürdürüyor.

- Oylama 20 Şubat 2020’de sona erecektir. En az üç kategoride belli bir mekanı oylamayanların seçimleri geçersiz sayılır.

- Kazananlar bu yıl da Time Out İstanbul okurlarının www.yemeicmeodulleri.com adresi üzerinden kullandıkları oylar ile iş, sanat, gastronomi, basın, cemiyet hayatından isimlerden oluşan özel jürinin yorumları ve katkılarıyla belirlenmektedir.

- Yakın zamanda aday olan veya ödül kazanan mekanlar ya da isimler, yenilere şans tanımak amacıyla tekrar aday gösterilmemiştir.

- Sponsorlar, aday mekanların ve kazananların belirlendiği sürece dahil olmazlar.

- Her kişi bir adet oy kullanabilir. Kullanıcının ikinci ve sonraki oyları geçersiz sayılır.