Nişantaşı’nda Ege mutfağına odaklanan ve esnaf lokantası ruhunu yaşatan küçük bir restoran Lokanta Kru. Mekanı açan Ufuk Ügümü aynı zamanda Nişantaşı’ndaki Kruvasan’ın da sahibi. Ügümü’nün ailesi ise geleneksel Türk mutfağının bir numaralı adreslerinden Hünkar’ın yaratıcıları. Dolayısıyla aileden gelen bir tecrübe söz konusu. Ügümü her sabah hale gidiyor ve taze malzemelerle her gün değişen menüyü hazırlıyor. Etli pazı dolmasından kestaneli ve hindili iç pilava, atom kokoreçten köfte yahniye her şey ağzınızın suyunu akıtacak cinsten.

 

SPONSORLAR

hellmans_logo_sponsor


SIKÇA SORULAN SORULAR

- 18 yıldır düzenlenen Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri ile şehrin yeme-içme dünyasının en iyi mekanlarını ve sektörün yetenekli şeflerini destekliyoruz. Time Out’un global prensiplerini dikkate alarak gerçekleştirdiğimiz geleneksel etkinliğimiz, şehrin yeme-içme sahnesine değer katmayı sürdürüyor.

- Oylama 6 Mart 2020’de sona erecektir. En az üç kategoride belli bir mekanı oylamayanların seçimleri geçersiz sayılır.

- Kazananlar bu yıl da Time Out İstanbul okurlarının www.yemeicmeodulleri.com adresi üzerinden kullandıkları oylar ile iş, sanat, gastronomi, basın, cemiyet hayatından isimlerden oluşan özel jürinin yorumları ve katkılarıyla belirlenmektedir.

- Yakın zamanda aday olan veya ödül kazanan mekanlar ya da isimler, yenilere şans tanımak amacıyla tekrar aday gösterilmemiştir.

- Sponsorlar, aday mekanların ve kazananların belirlendiği sürece dahil olmazlar.

- Her kişi bir adet oy kullanabilir. Kullanıcının ikinci ve sonraki oyları geçersiz sayılır.