RESTAURANT MABOU

Asmalımescit eski ruhunu kaybetse de buraya hâlâ yolumuzu düşürmemiz için pek çok sebep var. Bu sebeplerin başında da Mabou geliyor. Şef Cem Ekşi’nin açtığı mekanın menüsünün iki iddiası var. İlki alışıldık malzemelerle hazırlanan ama yediğinizde onları yeni keşfettiğinizi düşüneceğiniz lezzetleri. Mesela domates salatasında kullanılan domates; sumaklı soğan, badem ve pesto ile birleşince ortaya yaratıcı bir tat çıkmış. Ekşi’nin diğer başarısı ise kıymeti bilinmeyen ürünleri mutfağında öne çıkarması. Örneğin, yerli somon diye de bilinen deniz alasını kullanarak hem başlangıç hem de ana yemek hazırlıyor.

 

SPONSORLAR

hellmans_logo_sponsor


SIKÇA SORULAN SORULAR

- 18 yıldır düzenlenen Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri ile şehrin yeme-içme dünyasının en iyi mekanlarını ve sektörün yetenekli şeflerini destekliyoruz. Time Out’un global prensiplerini dikkate alarak gerçekleştirdiğimiz geleneksel etkinliğimiz, şehrin yeme-içme sahnesine değer katmayı sürdürüyor.

- Oylama 3 Mart 2020’de sona erecektir. En az üç kategoride belli bir mekanı oylamayanların seçimleri geçersiz sayılır.

- Kazananlar bu yıl da Time Out İstanbul okurlarının www.yemeicmeodulleri.com adresi üzerinden kullandıkları oylar ile iş, sanat, gastronomi, basın, cemiyet hayatından isimlerden oluşan özel jürinin yorumları ve katkılarıyla belirlenmektedir.

- Yakın zamanda aday olan veya ödül kazanan mekanlar ya da isimler, yenilere şans tanımak amacıyla tekrar aday gösterilmemiştir.

- Sponsorlar, aday mekanların ve kazananların belirlendiği sürece dahil olmazlar.

- Her kişi bir adet oy kullanabilir. Kullanıcının ikinci ve sonraki oyları geçersiz sayılır.