Bu mekana, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin mutfaklarını keşfetmek için yolunuzu düşürebilirsiniz. Menüde Lübnan, Suriye, Filistin ve Türkiye mutfağı harmanlanmış. Menü oluşturulurken Amin Maalouf’un ön sözünü yazdığı ‘Dünden Bugüne Lübnan Mutfağı’ kitabından esinlenilmiş. Tebbüle salatasının özelliği ana malzemesi maydanozun çok ince kıyılması. Soğuk mezelerden şenklişe bayıldık. Yeşilbiber ve soğan gibi kolay ulaşılabilir malzemelerle hazırlandığı halde içindeki şenkliş peyniri ve reyhanın uyumunun etkisiyle akılda kalıcı bir tat tutturulmuş. Ana yemeklerden tepside tahinli köfte Levant baharatlarıyla lezzetlendirilmiş ve sebzeli firik pilavıyla servis ediliyor.

 

SPONSORLAR

hellmans_logo_sponsor


SIKÇA SORULAN SORULAR

- 18 yıldır düzenlenen Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri ile şehrin yeme-içme dünyasının en iyi mekanlarını ve sektörün yetenekli şeflerini destekliyoruz. Time Out’un global prensiplerini dikkate alarak gerçekleştirdiğimiz geleneksel etkinliğimiz, şehrin yeme-içme sahnesine değer katmayı sürdürüyor.

- Oylama 6 Mart 2020’de sona erecektir. En az üç kategoride belli bir mekanı oylamayanların seçimleri geçersiz sayılır.

- Kazananlar bu yıl da Time Out İstanbul okurlarının www.yemeicmeodulleri.com adresi üzerinden kullandıkları oylar ile iş, sanat, gastronomi, basın, cemiyet hayatından isimlerden oluşan özel jürinin yorumları ve katkılarıyla belirlenmektedir.

- Yakın zamanda aday olan veya ödül kazanan mekanlar ya da isimler, yenilere şans tanımak amacıyla tekrar aday gösterilmemiştir.

- Sponsorlar, aday mekanların ve kazananların belirlendiği sürece dahil olmazlar.

- Her kişi bir adet oy kullanabilir. Kullanıcının ikinci ve sonraki oyları geçersiz sayılır.